Connor-Winfield D32G-016.368M
D32G-016.368M picture photo
Mfg. Part Number
D32G-016.368M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ SINE WAVE SMD
Datasheet Download
D32G-016.368M.pdf
Availability of D32G-016.368M
QUANTITY
D32G-016.368M Order Process
Ship out your order
Specifications of D32G-016.368M
Internal Part NumberEIS-D32G-016.368M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD Series Precision (TCXO) Overview
Featured ProductD32G Series Sub-Miniature Precision TCXO
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesD32G
PackagingCut Tape (CT)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D32G-016.368M
Related LinksD32G-0, D32G-016.368M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
D32G-016.368M Details Description
Related parts for D32G-016.368M
RES 1.8 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 149MA 16.3 OHM datasheet.pdf