| Internal Part Number | EIS-AMCV-0201-5R5-C800N-T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS2/REACH Compliance | |
| Standard Package | 15,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 10V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 12V | |
| Varistor Voltage (Max) | 14V | |
| Current - Surge | - | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 4VAC | |
| Maximum DC Volts | 5.5VDC | |