Abracon Corporation AMCV-0402-180-C180N-T
AMCV-0402-180-C180N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0402-180-C180N-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 40V 5A 0402
Datasheet Download
AMCV-0402-180-C180N-T.pdf
Availability of AMCV-0402-180-C180N-T
QUANTITY
AMCV-0402-180-C180N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0402-180-C180N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0402-180-C180N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22V
Varistor Voltage (Typ)25V
Varistor Voltage (Max)28V
Current - Surge5A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts12.7VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.01J
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0402-180-C180N-T
Related LinksAMCV-0402-, AMCV-0402-180-C180N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0402-180-C180N-T Details Description
Related parts for AMCV-0402-180-C180N-T
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 14 14S datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 100POS GOLD datasheet.pdf
ZLINX IO, 8 DO, SOURCING datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf