Abracon Corporation AMCV-0402LC-140-C120N-T
AMCV-0402LC-140-C120N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0402LC-140-C120N-T
Brief Description
VARISTOR 16V 2A 0402
Datasheet Download
AMCV-0402LC-140-C120N-T.pdf
Availability of AMCV-0402LC-140-C120N-T
QUANTITY
AMCV-0402LC-140-C120N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0402LC-140-C120N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0402LC-140-C120N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16V
Varistor Voltage (Typ)19V
Varistor Voltage (Max)22V
Current - Surge2A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.005J
Package / Case0402 (1005 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0402LC-140-C120N-T
Related LinksAMCV-0402LC, AMCV-0402LC-140-C120N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0402LC-140-C120N-T Details Description
Related parts for AMCV-0402LC-140-C120N-T
PLUG HOLE NYLON .375" DIA datasheet.pdf
CONN TERM INSERT 6POS SCKT SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 10 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
MICRO FINE 0.25MM 700 POWER PLUS datasheet.pdf
34 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PHOTOCPLR IGBT DVR 2.5A 6SMD GW datasheet.pdf