Abracon Corporation AMCV-0603-5R5-C500N-T
AMCV-0603-5R5-C500N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0603-5R5-C500N-T
Brief Description
VARISTOR 10V 10A 0603
Datasheet Download
AMCV-0603-5R5-C500N-T.pdf
Availability of AMCV-0603-5R5-C500N-T
QUANTITY
AMCV-0603-5R5-C500N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0603-5R5-C500N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0603-5R5-C500N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)10V
Varistor Voltage (Typ)12V
Varistor Voltage (Max)14V
Current - Surge10A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.5VDC
Energy0.01J
Package / Case0603 (1608 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0603-5R5-C500N-T
Related LinksAMCV-0603-, AMCV-0603-5R5-C500N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0603-5R5-C500N-T Details Description
Related parts for AMCV-0603-5R5-C500N-T
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 7.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 4A 125V datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.225W 2208 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PRAP SILIC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 1000V KBPR datasheet.pdf