Abracon Corporation AMCV-1206H-750-T
AMCV-1206H-750-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-1206H-750-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 85V 250A 1206
Datasheet Download
AMCV-1206H-750-T.pdf
Availability of AMCV-1206H-750-T
QUANTITY
AMCV-1206H-750-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-1206H-750-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-1206H-750-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)85V
Varistor Voltage (Typ)94V
Varistor Voltage (Max)103V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts55VAC
Maximum DC Volts75VDC
Energy1.2J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-1206H-750-T
Related LinksAMCV-120, AMCV-1206H-750-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-1206H-750-T Details Description
Related parts for AMCV-1206H-750-T
OSC VCTCXO 19.44MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PILOT LIGHT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" YEL FLOAT datasheet.pdf