Abracon Corporation AMCV-1210H-300-T
AMCV-1210H-300-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-1210H-300-T
Brief Description
VARISTOR 37V 300A SMD
Datasheet Download
AMCV-1210H-300-T.pdf
Availability of AMCV-1210H-300-T
QUANTITY
AMCV-1210H-300-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-1210H-300-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-1210H-300-T
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)37V
Varistor Voltage (Typ)42V
Varistor Voltage (Max)46V
Current - Surge300A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts21.3VAC
Maximum DC Volts30VDC
Energy1.7J
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-1210H-300-T
Related LinksAMCV-121, AMCV-1210H-300-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-1210H-300-T Details Description
Related parts for AMCV-1210H-300-T
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 11.4A 5.4 MOHM datasheet.pdf
HEADER 54POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AB datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 16POS datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
GROUNDING STRIP KITS 10 78.65 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf