| Internal Part Number | EIS-AMCV-1812H-120-T | |
| RoHS Information | RoHS2/REACH Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 13V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 16V | |
| Varistor Voltage (Max) | 19V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 8.5VAC | |
| Maximum DC Volts | 12VDC | |