Abracon Corporation AMCV-2220H-180-T
AMCV-2220H-180-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-2220H-180-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
SMD VARISTOR 5000PF 25V 1200A
Datasheet Download
AMCV-2220H-180-T.pdf
Availability of AMCV-2220H-180-T
QUANTITY
AMCV-2220H-180-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-2220H-180-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-2220H-180-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22V
Varistor Voltage (Typ)25V
Varistor Voltage (Max)28V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts12.7VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy5.8J
Package / Case2220 (5650 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-2220H-180-T
Related LinksAMCV-222, AMCV-2220H-180-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-2220H-180-T Details Description
Related parts for AMCV-2220H-180-T
CONN SPRING 14POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CABLE R/A STEREO PLUG-PLUG 3FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 16V SC-82AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SPDT 20 AMP datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 25M datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TEST LEAD STACK BANANA 48" WHITE datasheet.pdf