Delta Electronics AMD-24V080W3CA
AMD-24V080W3CA picture photo
Mfg. Part Number
AMD-24V080W3CA
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W
Datasheet Download
AMD-24V080W3CA.pdf
Availability of AMD-24V080W3CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AMD-24V080W3CA Order Process
Ship out your order
Specifications of AMD-24V080W3CA
Internal Part NumberEIS-AMD-24V080W3CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAMD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.3A
Power (Watts)80W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 5 Pin
Size / Dimension5.91" L x 2.76" W x 1.97" H (150.0mm x 70.0mm x 50.0mm)
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max79W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMD-24V080W3CA
Related LinksAMD-24V, AMD-24V080W3CA Datasheet, Delta Electronics Distributor
AMD-24V080W3CA Details Description
Related parts for AMD-24V080W3CA
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 12.0" DIA datasheet.pdf
NEOFLON TYPE T 25 FT 24 AWG datasheet.pdf
TIMER MULTI SPDT 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 157BGA datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 320W datasheet.pdf