Taiyo Yuden AMK042BJ104KC-W
AMK042BJ104KC-W picture photo
Mfg. Part Number
AMK042BJ104KC-W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 4V X5R 01005
Datasheet Download
AMK042BJ104KC-W.pdf
Availability of AMK042BJ104KC-W
QUANTITY
AMK042BJ104KC-W Order Process
Ship out your order
Specifications of AMK042BJ104KC-W
Internal Part NumberEIS-AMK042BJ104KC-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMK042BJ104KC-W
Related LinksAMK042B, AMK042BJ104KC-W Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AMK042BJ104KC-W Details Description
Related parts for AMK042BJ104KC-W
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-10CON datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HD-I SPARE PARTS KIT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf