Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML22CBR2BD
AML22CBR2BD picture photo
Mfg. Part Number
AML22CBR2BD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
AML22CBR2BD.pdf
Availability of AML22CBR2BD
QUANTITY
AML22CBR2BD Order Process
Ship out your order
Specifications of AML22CBR2BD
Internal Part NumberEIS-AML22CBR2BD
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.4 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML22CBR2BD
Related LinksAML22, AML22CBR2BD Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML22CBR2BD Details Description
Related parts for AML22CBR2BD
TERM BLK HEADER FEED-THRU 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
MINI MI II 2ROW RELAY WAFER ASSY datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf