Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML22CBW2BD
AML22CBW2BD picture photo
Mfg. Part Number
AML22CBW2BD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
AML22CBW2BD.pdf
Availability of AML22CBW2BD
QUANTITY
AML22CBW2BD Order Process
Ship out your order
Specifications of AML22CBW2BD
Internal Part NumberEIS-AML22CBW2BD
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)15 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.05mm²
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML22CBW2BD
Related LinksAML22, AML22CBW2BD Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML22CBW2BD Details Description
Related parts for AML22CBW2BD
CONN BACKSHELL DB25 90DEG BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TUBULAR 4AWG #3/8 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 7 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf