Bourns Inc. SRP4020-4R3M
SRP4020-4R3M picture photo
Mfg. Part Number
SRP4020-4R3M
Brief Description
FIXED IND 4.3UH SMD
Datasheet Download
SRP4020-4R3M.pdf
Availability of SRP4020-4R3M
QUANTITY
SRP4020-4R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP4020-4R3M
Internal Part NumberEIS-SRP4020-4R3M
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP4020
Material - CoreIron
Inductance4.3µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.157" W (4.80mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP4020-4R3M
Related LinksSRP402, SRP4020-4R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP4020-4R3M Details Description
Related parts for SRP4020-4R3M
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAC SERIAL V-OUT 13BIT 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
LED MOD 176.8LM/151.2LM 16.5X128 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
NEO 5.0MM PCB HDR S99 STY 15 CKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 100W SOT467C datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf