Vishay/Dale RL20S124JBSL
RL20S124JBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S124JBSL
Brief Description
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S124JBSL.pdf
Availability of RL20S124JBSL
QUANTITY
RL20S124JBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S124JBSL
Internal Part NumberEIS-RL20S124JBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)