Vicor Corporation V24B3V3E100BF3
V24B3V3E100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3E100BF3.pdf
Availability of V24B3V3E100BF3
QUANTITY
V24B3V3E100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E100BF3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E100BF3
Related LinksV24B3V3, V24B3V3E100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E100BF3 Details Description
Related parts for V24B3V3E100BF3
SEALED CPC,SER1,23-24,FR RCPT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 19PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 4POS datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
M25 CABLE GLAND, EMC datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf