Thomas Research Products PLED96W-048-HV
PLED96W-048-HV picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-048-HV
Brief Description
LED DRIVER 96W 48V 277-480
Datasheet Download
PLED96W-048-HV.pdf
Availability of PLED96W-048-HV
QUANTITY
PLED96W-048-HV Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-048-HV
Internal Part NumberEIS-PLED96W-048-HV
SeriesPLED96W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)277VAC
Voltage - Input (Max)480VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
Dimming-
Operating Temperature-
Efficiency85%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-048-HV
Related LinksPLED96W, PLED96W-048-HV Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-048-HV Details Description
Related parts for PLED96W-048-HV
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
ZR WPO 4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT HANDHELD 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf