Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24EBA3CA05
AML24EBA3CA05 picture photo
Mfg. Part Number
AML24EBA3CA05
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML24EBA3CA05.pdf
Availability of AML24EBA3CA05
QUANTITY
AML24EBA3CA05 Order Process
Ship out your order
Specifications of AML24EBA3CA05
Internal Part NumberEIS-AML24EBA3CA05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAML Series LED Appl Note
Design ResourcesAML/MML Series Tech Guide
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesAML24
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-On-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeActuator Arm, Cap Required
Color - Actuator/Cap-
Actuator MarkingVaries by Cap
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
Operating Temperature-
Mechanical Life25,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML24EBA3CA05
AML24EBA3CA05 Details Description
Related parts for AML24EBA3CA05
RES SMD 698K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 190 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 5MM datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1" H2O 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FAN 12VDC 40X10MM 2WR datasheet.pdf