Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25GBF2CA04RY
AML25GBF2CA04RY picture photo
Mfg. Part Number
AML25GBF2CA04RY
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML25GBF2CA04RY.pdf
Availability of AML25GBF2CA04RY
QUANTITY
AML25GBF2CA04RY Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25GBF2CA04RY
Internal Part NumberEIS-AML25GBF2CA04RY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAML Series LED Appl Note
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red/Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25GBF2CA04RY
AML25GBF2CA04RY Details Description
Related parts for AML25GBF2CA04RY
INPUT MODULE AC 5MA 5VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf