Global Power Technologies Group GP1M007A065CG
GP1M007A065CG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M007A065CG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 6.5A DPAK
Datasheet Download
GP1M007A065CG.pdf
Availability of GP1M007A065CG
QUANTITY
GP1M007A065CG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M007A065CG
Internal Part NumberEIS-GP1M007A065CG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4 Ohm @ 3.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1201pF @ 25V
Power - Max120W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M007A065CG
Related LinksGP1M00, GP1M007A065CG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M007A065CG Details Description
Related parts for GP1M007A065CG
EVAL MOD FOR TLV5614/10/30 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 5A 125V QC PNL MT datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 50MHZ 169BGA datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
SWTCH TOP ROLLER PLUNGER SLO ACT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf