Vicor Corporation VI-B50-EW-S
VI-B50-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-B50-EW-S.pdf
Availability of VI-B50-EW-S
QUANTITY
VI-B50-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-EW-S
Internal Part NumberEIS-VI-B50-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-EW-S
Related LinksVI-B5, VI-B50-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-EW-S Details Description
Related parts for VI-B50-EW-S
IC ENCODER 16-KEY 18-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015N/X 8" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.25A 10LLP datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CABLE SATA 3.0 ST-ST 1.0M datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf