Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML51-A10R
AML51-A10R picture photo
Mfg. Part Number
AML51-A10R
Manufacturer
Product Category
Accessories - Caps
Brief Description
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED
Datasheet Download
AML51-A10R.pdf
Availability of AML51-A10R
QUANTITY
AML51-A10R Order Process
Ship out your order
Specifications of AML51-A10R
Internal Part NumberEIS-AML51-A10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyAccessories - Caps
SeriesAML
Switch TypePushbutton
ShapeSquare
ColorRed
IlluminationIllumination Optional
For Use With/Related ProductsAML Series
Mounting TypeSnap Fit
Size15.00mm L x 15.00mm W x 10.00mm H
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML51-A10R
Related LinksAML51, AML51-A10R Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML51-A10R Details Description
Related parts for AML51-A10R
FIXED IND 68UH 220MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 50 POS PLUG datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED SMD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 18 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
OPTION CARD COMM EEM-MA400 9VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf