Sullins Connector Solutions AMM10DRSN-S273
AMM10DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DRSN-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
AMM10DRSN-S273.pdf
Availability of AMM10DRSN-S273
QUANTITY
AMM10DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-AMM10DRSN-S273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DRSN-S273
Related LinksAMM10DR, AMM10DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DRSN-S273 Details Description
Related parts for AMM10DRSN-S273
IC REG LDO 10V 50MA 3SSIP datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 110VAC W/ACC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.3PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET 20V 0.63A SC-88 datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT ACTION 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf