Diodes Incorporated AZ1117EH-1.5TRG1
AZ1117EH-1.5TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1117EH-1.5TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223
Datasheet Download
AZ1117EH-1.5TRG1.pdf
Availability of AZ1117EH-1.5TRG1
QUANTITY
AZ1117EH-1.5TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1117EH-1.5TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1117EH-1.5TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAZ1117EH 1.0 A Low-Dropout Linear Regulators
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1117EH-1.5TRG1
Related LinksAZ1117EH, AZ1117EH-1.5TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1117EH-1.5TRG1 Details Description
Related parts for AZ1117EH-1.5TRG1
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf