Sullins Connector Solutions AMM10DRSS-S288
AMM10DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DRSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
AMM10DRSS-S288.pdf
Availability of AMM10DRSS-S288
QUANTITY
AMM10DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-AMM10DRSS-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DRSS-S288
Related LinksAMM10DR, AMM10DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DRSS-S288 Details Description
Related parts for AMM10DRSS-S288
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW QC 1.2MM PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
COVER WATERTIGHT 72X72MM datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 3A datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1413D080W0 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM EMPO120F155F LM & G datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT datasheet.pdf