Sullins Connector Solutions AMM10DRYI
AMM10DRYI picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DRYI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM10DRYI.pdf
Availability of AMM10DRYI
QUANTITY
AMM10DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DRYI
Internal Part NumberEIS-AMM10DRYI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DRYI
Related LinksAMM1, AMM10DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DRYI Details Description
Related parts for AMM10DRYI
IC REG LDO ADJ 1A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 35POS datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 SKT RECP 1500CY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf