Sullins Connector Solutions AMM10DSAH
AMM10DSAH picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DSAH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AMM10DSAH.pdf
Availability of AMM10DSAH
QUANTITY
AMM10DSAH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DSAH
Internal Part NumberEIS-AMM10DSAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DSAH
Related LinksAMM1, AMM10DSAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DSAH Details Description
Related parts for AMM10DSAH
PROBE CURVED FLAT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
XPC ABS SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/8-48" YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf