Bourns Inc. CR0603-J/-8R2ELF
CR0603-J/-8R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-8R2ELF
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-8R2ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-8R2ELF
QUANTITY
CR0603-J/-8R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-8R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-8R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-J/-8R2ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-J/-8R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-J/-8R2ELF Details Description
Related parts for CR0603-J/-8R2ELF
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
DL CONT LOW WEAR ACTUATED datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf