Sullins Connector Solutions AMM10DSEH-S13
AMM10DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DSEH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM10DSEH-S13.pdf
Availability of AMM10DSEH-S13
QUANTITY
AMM10DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-AMM10DSEH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DSEH-S13
Related LinksAMM10D, AMM10DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DSEH-S13 Details Description
Related parts for AMM10DSEH-S13
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 27POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 380MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
PLUG 381MM FRONT 3C MTG GREEN datasheet.pdf