Sullins Connector Solutions AMM10DSES
AMM10DSES picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DSES
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
AMM10DSES.pdf
Availability of AMM10DSES
QUANTITY
AMM10DSES Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DSES
Internal Part NumberEIS-AMM10DSES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DSES
Related LinksAMM1, AMM10DSES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DSES Details Description
Related parts for AMM10DSES
BOX STEEL BLK/GRAY 6.25"L X 4"W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
JUNIOR POWER TIMER TAB 2,8 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 42.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
02 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf