Sullins Connector Solutions AMM10DTBD
AMM10DTBD picture photo
Mfg. Part Number
AMM10DTBD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AMM10DTBD.pdf
Availability of AMM10DTBD
QUANTITY
AMM10DTBD Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM10DTBD
Internal Part NumberEIS-AMM10DTBD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM10DTBD
Related LinksAMM1, AMM10DTBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM10DTBD Details Description
Related parts for AMM10DTBD
RES SMD 54.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMD datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
GT02 TOUCH SCREEN MONO WH/RD/PK datasheet.pdf
9+9 WAY F CRIMP S/BORE W/JS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf
FUSE LIMITRON FAST ACTING datasheet.pdf
DUAL P-CHANNEL 60V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf