Sullins Connector Solutions AMM12DRSD-S273
AMM12DRSD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
AMM12DRSD-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156"
Datasheet Download
AMM12DRSD-S273.pdf
Availability of AMM12DRSD-S273
QUANTITY
AMM12DRSD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM12DRSD-S273
Internal Part NumberEIS-AMM12DRSD-S273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM12DRSD-S273
Related LinksAMM12DR, AMM12DRSD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM12DRSD-S273 Details Description
Related parts for AMM12DRSD-S273
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M40 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
Crystal 37.5000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf