Sullins Connector Solutions AMM12DRTF-S13
AMM12DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM12DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM12DRTF-S13.pdf
Availability of AMM12DRTF-S13
QUANTITY
AMM12DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM12DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-AMM12DRTF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM12DRTF-S13
Related LinksAMM12D, AMM12DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM12DRTF-S13 Details Description
Related parts for AMM12DRTF-S13
CAP CER 1500PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT66 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf