Sullins Connector Solutions AMM15DCKN-S288
AMM15DCKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DCKN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156"
Datasheet Download
AMM15DCKN-S288.pdf
Availability of AMM15DCKN-S288
QUANTITY
AMM15DCKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DCKN-S288
Internal Part NumberEIS-AMM15DCKN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DCKN-S288
Related LinksAMM15DC, AMM15DCKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DCKN-S288 Details Description
Related parts for AMM15DCKN-S288
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 365K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/2W 0207 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf