Sullins Connector Solutions AMM18DRKF-S13
AMM18DRKF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM18DRKF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM18DRKF-S13.pdf
Availability of AMM18DRKF-S13
QUANTITY
AMM18DRKF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM18DRKF-S13
Internal Part NumberEIS-AMM18DRKF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM18DRKF-S13
Related LinksAMM18D, AMM18DRKF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM18DRKF-S13 Details Description
Related parts for AMM18DRKF-S13
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BLACK ROCKER ACTUATOR NO LEGEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.3W DO41 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf