ST STW120NF10
STW120NF10 picture photo
Mfg. Part Number
STW120NF10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 110A TO-247
Datasheet Download
STW120NF10.pdf
Availability of STW120NF10
QUANTITY
STW120NF10 Order Process
Ship out your order
Specifications of STW120NF10
Internal Part NumberEIS-STW120NF10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTW120NF10 View All Specifications
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs233nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5200pF @ 25V
Power - Max312W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STW120NF10
Related LinksSTW12, STW120NF10 Datasheet, ST Distributor
STW120NF10 Details Description
Related parts for STW120NF10
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 YELLOW datasheet.pdf
LCD TFT 2.4" 240X320 40PIN ZIF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MODULE ECM-BF561-C-I-Q25S128F32 datasheet.pdf
SHOCKRST 100MM FNO-5.6 M42LENS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD datasheet.pdf