Sullins Connector Solutions AMM18DRKI
AMM18DRKI picture photo
Mfg. Part Number
AMM18DRKI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM18DRKI.pdf
Availability of AMM18DRKI
QUANTITY
AMM18DRKI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM18DRKI
Internal Part NumberEIS-AMM18DRKI
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM18DRKI
Related LinksAMM1, AMM18DRKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM18DRKI Details Description
Related parts for AMM18DRKI
PCB COPPER CLAD POS 18X18"2 SIDE datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.95V 0.2A 6SON datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IR CON 16 PIN CRIMP GOLD 20-22 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 8-SO datasheet.pdf