Bourns Inc. AMM20B5A1BLASL324
AMM20B5A1BLASL324 picture photo
Mfg. Part Number
AMM20B5A1BLASL324
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR
Datasheet Download
AMM20B5A1BLASL324.pdf
Availability of AMM20B5A1BLASL324
QUANTITY
AMM20B5A1BLASL324 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM20B5A1BLASL324
Internal Part NumberEIS-AMM20B5A1BLASL324
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesAMM20B
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 1080°, 0° ~ 3960°
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeSlotted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM20B5A1BLASL324
Related LinksAMM20B5A, AMM20B5A1BLASL324 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMM20B5A1BLASL324 Details Description
Related parts for AMM20B5A1BLASL324
REGULATOR 2.5V 9A SIP HORZ datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 4V SOT-143 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A 6TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf