Sullins Connector Solutions AMM22DRSS-S288
AMM22DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM22DRSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156"
Datasheet Download
AMM22DRSS-S288.pdf
Availability of AMM22DRSS-S288
QUANTITY
AMM22DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM22DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-AMM22DRSS-S288
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM22DRSS-S288
Related LinksAMM22DR, AMM22DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM22DRSS-S288 Details Description
Related parts for AMM22DRSS-S288
FUSE 1350A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 2.5NS 44TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 73VC P600 datasheet.pdf
LED BASED RED MDGT FLANGE 28V datasheet.pdf