Sullins Connector Solutions AMM25DSEI
AMM25DSEI picture photo
Mfg. Part Number
AMM25DSEI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
AMM25DSEI.pdf
Availability of AMM25DSEI
QUANTITY
AMM25DSEI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM25DSEI
Internal Part NumberEIS-AMM25DSEI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM25DSEI
Related LinksAMM2, AMM25DSEI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM25DSEI Details Description
Related parts for AMM25DSEI
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LC2MOS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 583 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
460VAC 350HP 443A IP00 W/ BRK datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf