Rohm Semiconductor ESR10EZPF8872
ESR10EZPF8872 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF8872
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF8872.pdf
Availability of ESR10EZPF8872
QUANTITY
ESR10EZPF8872 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF8872
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF8872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF8872
Related LinksESR10E, ESR10EZPF8872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF8872 Details Description
Related parts for ESR10EZPF8872
FIXED IND 3.9UH 350MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852GR/H9992TR 3" datasheet.pdf
KWIK KLIP "F" TYPE 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
STATIONARY TRACK COVER datasheet.pdf
IC EXCALIBUR ARM 1020FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf