Sullins Connector Solutions AMM28DREF
AMM28DREF picture photo
Mfg. Part Number
AMM28DREF
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET
Datasheet Download
AMM28DREF.pdf
Availability of AMM28DREF
QUANTITY
AMM28DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM28DREF
Internal Part NumberEIS-AMM28DREF
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM28DREF
Related LinksAMM2, AMM28DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM28DREF Details Description
Related parts for AMM28DREF
CABLE FLAT FLEX 26POS 1MM 8" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
TWEEZER PNT FINE STRONG AA 5.12" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LT GRIND&BLEND DISC TR 4" A CRS datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf