Sullins Connector Solutions AMM28DRUH
AMM28DRUH picture photo
Mfg. Part Number
AMM28DRUH
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
AMM28DRUH.pdf
Availability of AMM28DRUH
QUANTITY
AMM28DRUH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM28DRUH
Internal Part NumberEIS-AMM28DRUH
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM28DRUH
Related LinksAMM2, AMM28DRUH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM28DRUH Details Description
Related parts for AMM28DRUH
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24QSOP datasheet.pdf
CORD GFCI AUTO 20A 120VAC 2' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY SSR 48-660 V datasheet.pdf
CTV 66C 66#22D PIN RECP datasheet.pdf
26500 8C 8#12 S TH PLUG LC datasheet.pdf
680UF 100V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf