Sullins Connector Solutions AMM36DRKH
AMM36DRKH picture photo
Mfg. Part Number
AMM36DRKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM36DRKH.pdf
Availability of AMM36DRKH
QUANTITY
AMM36DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM36DRKH
Internal Part NumberEIS-AMM36DRKH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM36DRKH
Related LinksAMM3, AMM36DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM36DRKH Details Description
Related parts for AMM36DRKH
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED LC 0.28" CC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V I2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf