Sullins Connector Solutions AMM40DTAH-S328
AMM40DTAH-S328 picture photo
Mfg. Part Number
AMM40DTAH-S328
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156"
Datasheet Download
AMM40DTAH-S328.pdf
Availability of AMM40DTAH-S328
QUANTITY
AMM40DTAH-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM40DTAH-S328
Internal Part NumberEIS-AMM40DTAH-S328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM40DTAH-S328
Related LinksAMM40DT, AMM40DTAH-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM40DTAH-S328 Details Description
Related parts for AMM40DTAH-S328
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 79MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf