KEMET C1206C470F2GACTU
C1206C470F2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C470F2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C470F2GACTU.pdf
Availability of C1206C470F2GACTU
QUANTITY
C1206C470F2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C470F2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C470F2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C470F2GACTU
Related LinksC1206C47, C1206C470F2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C470F2GACTU Details Description
Related parts for C1206C470F2GACTU
SW DIP RECESSED UNSEAL 6POS 30V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1K FLASH 8-SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 590 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf