Bourns Inc. AMS22B5A1BHASL108N
AMS22B5A1BHASL108N picture photo
Mfg. Part Number
AMS22B5A1BHASL108N
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR
Datasheet Download
AMS22B5A1BHASL108N.pdf
Availability of AMS22B5A1BHASL108N
QUANTITY
AMS22B5A1BHASL108N Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22B5A1BHASL108N
Internal Part NumberEIS-AMS22B5A1BHASL108N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesAMS22B
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 80°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalCounterclockwise Increase
Actuator TypeSlotted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22B5A1BHASL108N
Related LinksAMS22B5A1, AMS22B5A1BHASL108N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22B5A1BHASL108N Details Description
Related parts for AMS22B5A1BHASL108N
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 867MHZ 360FCCLGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PNL PLUG M12 POST PIN BLK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf