Bourns Inc. AMS22B5A1BLASL108N
AMS22B5A1BLASL108N picture photo
Mfg. Part Number
AMS22B5A1BLASL108N
Datasheet Download
AMS22B5A1BLASL108N.pdf
Availability of AMS22B5A1BLASL108N
QUANTITY
AMS22B5A1BLASL108N Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22B5A1BLASL108N
Internal Part NumberEIS-AMS22B5A1BLASL108N
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 80°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeSlotted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22B5A1BLASL108N
Related LinksAMS22B5A1, AMS22B5A1BLASL108N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22B5A1BLASL108N Details Description
Related parts for AMS22B5A1BLASL108N
IDC CABLE - MKR60A/MC60M/MKR60A datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY TIMER ANALOG 4PDT 0-10MIN datasheet.pdf
CABLE USB-A 4.75X1.7 CNTR POS datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 29 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf