CUI Inc. AMT112Q-V-0100
AMT112Q-V-0100 picture photo
Mfg. Part Number
AMT112Q-V-0100
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
PROG ENCODER 100 PPR
Datasheet Download
AMT112Q-V-0100.pdf
Availability of AMT112Q-V-0100
QUANTITY
AMT112Q-V-0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMT112Q-V-0100
Internal Part NumberEIS-AMT112Q-V-0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitive Modular Encoders AMT10 and AMT11 Series
Video FileCUI Inc AMT Encoder Series – Another Geek Moment
Mounting the AMT11, AMT20 and AMT31 Modular Encoder Series
Featured ProductAMT11 Modular Incremental Encoder Series
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAMT11
Encoder TypeCapacitive
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution100
Voltage - Supply5V
Actuator Type2mm ~ 8mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMT112Q-V-0100
Related LinksAMT112Q, AMT112Q-V-0100 Datasheet, CUI Inc. Distributor
AMT112Q-V-0100 Details Description
Related parts for AMT112Q-V-0100
JUMPER-H1501TR/A3049G/H1501TR 4" datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 24BIT 6CH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V/3.3V 0.6A 16SON datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
COVER SR BTS 6 KIT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL LOCATOR datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 1.12 OHM datasheet.pdf