CUI Inc. AMT112Q-V-0500
AMT112Q-V-0500 picture photo
Mfg. Part Number
AMT112Q-V-0500
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
PROG ENCODER 500 PPR
Datasheet Download
AMT112Q-V-0500.pdf
Availability of AMT112Q-V-0500
QUANTITY
AMT112Q-V-0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMT112Q-V-0500
Internal Part NumberEIS-AMT112Q-V-0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitive Modular Encoders AMT10 and AMT11 Series
Video FileCUI Inc AMT Encoder Series – Another Geek Moment
Mounting the AMT11, AMT20 and AMT31 Modular Encoder Series
Featured ProductAMT11 Modular Incremental Encoder Series
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAMT11
Encoder TypeCapacitive
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution500
Voltage - Supply5V
Actuator Type2mm ~ 8mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMT112Q-V-0500
Related LinksAMT112Q, AMT112Q-V-0500 Datasheet, CUI Inc. Distributor
AMT112Q-V-0500 Details Description
Related parts for AMT112Q-V-0500
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf